niedziela, 3 listopada 2019

ZAPOWIEDZI KSIĄŻKOWE: LISTOPAD 2019

Czołem, cześć!
Znów przez długi czas tutaj nie zaglądałam, ale w końcu zebrałam się w sobie i postanowiłam powitać Was ponownie na moim blogu, zaczynając od zapowiedzi książkowych na listopad 2019r. :)




1. "JESTEM NIELETNIĄ ŻONĄ" - LAILA SHIKURI

Data premiery: 12.11.2019r.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

"Wstrząsająca historia nieletniej dziewczynki, która musiała stać się żoną. Opowieść jednej z tysięcy dziewczynek, którym dorośli zgotowali piekło. Laila Shikuri wysłuchała jej, aby móc opowiedzieć ją światu.
Pochodząca z Jordanii dwunastoletnia Salma chodzi do szkoły i pilnie się uczy. Marzy, żeby w przyszłości zostać lekarzem i pomagać dzieciom. Jednak jej rodzina ma w stosunku do niej inne plany. W wieku trzynastu lat zostaje wydana za mąż za piętnaście lat od niej starszego Ahmada. Salma przerywa naukę, ponieważ musi sprostać obowiązkom młodej mężatki. Rozpoczyna się koszmar, na który nie przygotowała ją własna matka...
Jak w XX wieku wyglądają małżeństwa dorosłych mężczyzn z dziećmi? Czy dziecko może powiedzieć "nie"? Brutalna rzeczywistość, o której świat woli milczeć".*

Po przeczytaniu "Arabskiej Sagi" Tanyi Valko, która dogłębnie mnie poruszyła, niezbyt interesowałam się literaturą tego typu. Jednakże, kiedy kilka dni temu natknęłam się w internecie na zapowiedź tej, wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Żyjemy w takich czasach, w których w większości krajów, kiedy dorosły mężczyzna interesuje się nastolatką lub młodszym dzieckiem, uznawany jest za pedofila. W wierze islamskiej jest to niestety tradycja. Chcę poznać historię tej dziewczynki, Salmy. Dlatego mam zamiar sięgnąć po tę książkę.

2. "UŚMIECH LOSU" - KATARZYNA MICHALAK


Data premiery: 13.11.2019r.
Wydawnictwo: ZNAK

"Natalia ma jedno jedyne, lecz nierealne marzenie - zostać mamą. Ta tęsknota nie pozwala jej cieszyć się wielką, niezwykłą miłością, jaką obdarza ją Damian. Nad ich związek nadciągają burzowe chmury. Czy Natalii, która straciła nadzieję, uda się zachować miłość?

CZY NAPRAWDĘ TRZEBA COŚ STRACIĆ, BY DOCENIĆ TEGO WARTOŚĆ?

Zrozpaczona dziewczyna w wigilijny wieczór... ucieka. I pewnie jej los potoczyłby się zupełnie inaczej, gdyby nie porzucony w lesie bezbronny pies. Natalia za wszelką cenę chce ocalić życie Belli, zabiera ją do Dworu Marcinki, gdzie rozbrzmiewają dziecięce głosy, a w kuchni unosi się zapach wigilijnych potraw. W progu domu pojawia się też Bartosz, którego serce jest pełne tęsknoty za czymś, co nagle i bezpowrotnie stracił.

TAK DŁUGO CZEKAMY NA UŚMIECH LOSU, A ON... POJAWIA SIĘ NIESPODZIEWANIE. NIEKONIECZNIE WTEDY, KIEDY TEGO OCZEKUJEMY".*

Wiele Polaków krytykuje Katarzynę Michalak i nazywa ją grafomanką. Jednakże jest to jedna z niewielu polskich autorek, która potrafi przyciągnąć moją uwagę swoimi powieściami. Na moim blogu na pewno znajdziecie kilka pozytywnych recenzji jej książek. Z racji, że Michalak jest bardzo "wielogatunkową" powieściopisarką, wypowiadam się tylko na temat jej powieści obyczajowych (fantastyka i książki o tematyce erotycznej jej autorstwa niezbyt przypadły mi do gustu), których czytałam dość sporo. Dlatego mam zamiar sięgnąć również po tę, ponieważ kocham świąteczny klimat w książkach, a że w telewizji już od października lecą świąteczne reklamy, to uznajmy, że to już jest ten sezon. Książka naprawdę zapowiada się całkiem nieźle, a dawno już nie zaglądałam do literatury Katarzyny Michalak, więc dlaczego nie? :)

3. "LODOWY SMOK" - GEORGE R.R. MARTIN

Data premiery: 19.11.2019r.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

"Niezapomniana opowieść o odwadze, miłości i poświęceniu, stworzona przez najsławniejszego pisarza fantasy na świecie i ozdobiona pięknymi rysunkami sławnego hiszpańskiego artysty Luisa Royo.

Lodowy smok był przerażającą, legendarną istotą. Nikomu dotąd nie udało się oswoić takiego smoka. Tam, gdzie przeleciał, zostawiał za sobą zimne pustkowie i zamarzniętą ziemię. Ale Adara nie czuła strachu, była bowiem zimowym dzieckiem, urodzonym podczas mrozów tak srogich, że nawet najstarsi takich nie pamiętali. Adara nie przypomniała sobie, kiedy po raz pierwszy w życiu ujrzała lodowego smoka. Zdawało jej się, że zawsze był obecny w jej życiu. Dostrzegała go w oddali, bawiąc się w lodowatym śniegu, gdy inne dzieci już dawno uciekły do domu przed zimnem. W czwartym roku życia dotknęła go, a w piątym po raz pierwszy poleciała na jego szerokim mroźnym grzbiecie. Potem, w siódmym roku jej życia, na spokojne gospodarstwo rolne, w którym żyła Adara, opadły ogniste smoki z północy. Tylko zimowe dziecko i lodowy smok, który je kochał, mogły ocalić świat Adary przed całkowitym zniszczeniem".*

Na pewno wielu z Was oglądało "Grę o tron", więc również pewnie wielu z Was kojarzy nazwisko George R.R  Martin. "Gra o tron" przyniosła mu ogromną sławę, większą niż seria "Władcy pierścieni" przyniosła Tolkienowi, czy "Harry Potter..." przyniósł J. K. Rowling. Czytałam tylko kilka z jego książek, ponieważ nie są zbytnio w moim stylu i są pisane specyficznym stylem, jak np. właśnie "Gra o tron" czy też "Rycerz Siedmiu Królestw", aczkolwiek "Lodowy Smok" jest chyba jedyną powieścią Martina, która jest skierowana w stronę dzieci, napisana łatwym, zrozumiałym dla każdego językiem, a że ja uwielbiam powieści fantastyczne dla dzieci, to sięgnę i po tę. :)

4. "AWESOME - KSIĘGA MAŁYCH CUDOWNOŚCI" - NEIL PASRICHA

Data premiery: 13.11.2019r.
Wydawnictwo: Filia

"Najlepsze rzeczy na świecie są za darmo!

Znasz ten moment, kiedy budzisz się rano i uświadamiasz sobie, że jest sobota? Kiedy kasjer w markecie otwiera nową kasę, a Ty jesteś nagle pierwszy w kolejce? Kiedy czujesz zapach deszczu na gorącym chodniku? Uda Ci się naprawić urządzenie elektryczne, uderzając w nie? A to dziwaczne uczucie, kiedy stoisz na środku przepełnionej stołówki z tacą z jedzeniem w ręku i nagle dostrzegasz, że kolega do Ciebie macha?

KSIĘGA MAŁYCH CUDOWNOŚCI przypomina nam, że najlepsze rzeczy na świecie są za darmo (tak, twoja babcia miała rację). Przypomina nam o wszystkich rzeczach, których często nie dostrzegamy, a które sprawiają, że się uśmiechamy. Wzrusza ciepłymi i zabawnymi obserwacjami, każdy rozdział pozostawia po sobie niesamowite uczucie: TO CUDOWNE!
Bo może naprawdę wszyscy jesteśmy tacy sami? I MAŁE CUDOWNOŚCI potrafią nas uszczęśliwiać?".*

Coś czuję, że ta książka może mi się przydać, w okresie, przez który ostatnio przechodzę. Przypomni mi, jak cieszyć się z małych codziennych rzeczy, których na co dzień nie dostrzegamy. Da także swego rodzaju motywację. :)

5. "PSIE SUCHARKI. WSZYSTKO, CO POWIEDZIAŁBY TWÓJ PIES, GDYBY UMIAŁ MÓWIĆ" -MARIA APOLEIKA

Data premiery: 13.11.2019r.
Wydawnictwo: ZNAK

"Kim jest pies?
Pies jest przeważnie mniejszy niż człowiek i bez porównania puchaciejszy. Natura wyposażyła go w łapki, zęby i dźwięk, choć i tak składa się głównie z noska. Wabi się różnie, najczęściej kiełbaską.
Jedzenie jedzeń to jedno z jego ulubionych zajęć uczciwego psiska. Jego specjalnością są dania podwędzane. Poza tym preferuje radości skromne i proste. Jego nastrój podnosi się proporcjonalnie do liczby otrzymanych głasków. Do pełni szczęścia wystarczy mu, że wjedzie brzuszkiem w błotnistą kałużę albo oszczeka złowrogi słupek.
Nie wszystkie zawiłości ludzkiej psychiki są dla psa zrozumiałe. Nie pojmuje na przykład dziwnego przywiązania emocjonalnego do obuwia. Dlatego jego człowiek musi się ciągle uczyć.
Jeśli masz psa, znaczy to, że po prostu cenisz sobie kontakt z istotą milszą, subtelniejszą i zabawniejszą niż większość ludzi".*

To jest chyba jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek tego roku. Fanpage na Facebooku "Psie sucharki" śledzę już od kilku lat, a dokładnie niemalże od dnia, w którym sama adoptowałam swojego czworonożnego przyjaciela. Na tej stronie jest masa ciekawych i przezabawnych krótkich komiksów opisujących codzienne życie typowego psa. Dlatego, kiedy tylko dowiedziałam się, że ukaże się książka, wiedziałam, że muszę ją mieć. :D



To by było na tyle jeśli chodzi o zapowiedzi książkowe na listopad tego roku, które zwróciły moją uwagę. Nie wiem, kiedy ponownie tutaj coś naskrobię, ale mam nadzieję, że w końcu uda robić mi się to częściej niż raz na pół roku. Kiedyś było to moje hobby, lecz niestety zaniedbałam to. Jednak ktoś ostatnio uświadomił mi, że nie warto porzucać takiej pasji, więc może zbiorę się w sobie już w stu procentach i wrócę na stałe. :)
Do zobaczenia! :)


*wszystkie opisy pochodzą od wydawców

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Każdy dodany przez Was komentarz jest dla mnie motywacją do dalszego recenzowania. :)
Dziękuję Wam bardzo za ten miły gest i zachęcam do komentowania, bo dla Was to niewiele, a dla mnie naprawdę dużo! ^^